Posiadasz włosy niesforne, z tendencją do puszenia, które nigdy nie przypominają gładkiej i dociążonej, prostej tafli? Być może, podobnie jak ponad połowa Europejczyków, posiadasz włosy kręcone! Dzisiaj poopowiadamy trochę o tym, jak rozpoznać włosy z tendencją do kręcenia lub falowania oraz o tym, jaka pielęgnacja jest dla nich najlepsza. Zapraszamy!

Dlaczego włosy się puszą?
Jednym z najczęstszych powodów puszenia się włosów, jest dobór nieodpowiedniej pielęgnacji i stylizacji. Jeśli starasz się dbać o swoje włosy – nie obciążasz ich zbyt mocno wysoką temperaturą urządzeń stylizujących, zabezpieczasz końcówki przed rozdwojeniem, a mimo to pasma wyglądają na zniszczone i tępe, być może mają tendencję do kręcenia.
Jedną z pierwszych rzeczy, którą możesz zrobić, aby sprawdzić, czy włosy chcą się kręcić, jest odpowiednie potraktowanie ich po myciu. Pamiętaj, że loki nie tolerują rozczesywania włosów na sucho – to właśnie wtedy najbardziej uwydatnia się puch, przypominający przysłowiowego „pudla”.
Spróbuj rozczesać włosy bezpośrednio po umyciu i pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Do wysuszenia włosów możesz użyć również suszarki z dyfuzorem. Włóż do nasadki dyfuzora pasmo, a następnie przybliż dyfuzor do skóry głowy – dopiero wtedy włącz nawiew. Unikniesz w ten sposób niechcianego puchu.

Czy włosy kręcą się od wilgoci?
Można wyróżnić trzy rodzaje porowatości włosów:
- wysokoporowate,
- średnioporowate
- i niskoporowate.
Włosy kręcone zazwyczaj posiadają porowatość wysoką lub średnią. Te rodzaje posiadają zwiększoną wrażliwość na poziom wilgoci w powietrzu. Jeśli wychodzisz z domu w deszczowy dzień i mimo sporej dawki stylizatora włosy zaczynają się puszyć i odstawać, to najprawdopodobniej posiadają one tendencję do kręcenia.
Loki będą podobnie zachowywać się bezpośrednio po użyciu prostownicy. Jeśli nie możesz utrzymać gładkiej tafli na długo, a kosmyki zaczynają się wywijać bezpośrednio po stylizacji, na pewno posiadasz włosy kręcone lub falowane.
Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Oczywiście przejść do odpowiedniej pielęgnacji. Włosy kręcone nieodpowiednio stylizowane i czesane na sucho, praktycznie zawsze będą wyglądać na zniszczone, tępe i matowe. Właśnie dlatego stosowanie dobrze dobranych kosmetyków i odpowiednie suszenie mogą momentalnie poprawić wizualny stan i kondycję naszych włosów.

Jak prawidłowo myć włosy kręcone?
Włosy kręcone są z natury delikatne i bardziej podatne na zniszczenia niż włosy proste – wszystko za sprawą zwiększonej porowatości. Właśnie dlatego wymagają specjalnego traktowania. Szampony mocno oczyszczające, zawierające SLS i SLES, powinny być używane okazjonalnie, wyłącznie do wykonywania mocniejszego oczyszczenia skóry głowy. Na co dzień warto je odstawić na rzecz produktów o delikatniejszych składnikach myjących, metody no-poo, a nawet odżywki.
Dobrym pomysłem jest również stosowanie metody OMO (odżywka – mycie – odżywka). Loki z natury mają tendencję do przesuszania się. Warto więc w ich pielęgnacji postawić na produkty nawilżające (np. z aloesem, miodem) oraz emolientowe (zawierające oleje). Te drugie nie tylko pozwolą dociążyć włosy, ale uchronią je również przed utratą cennego nawilżenia.

Jak stylizować włosy kręcone?
Najważniejszy, etapem w pielęgnacji włosów kręconych, jest ich stylizacja. Może ona być przeprowadzana metodą prób i błędów – każde włosy lubią inny rodzaj stylizacji. To praktyka pokaże Ci, która z metod sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Pamiętaj jednak, aby zawsze używać stylizatora podczas mycia włosów lub odświeżania fryzury. Może to być:
- żel do stylizacji włosów,
- krem do stylizacji włosów,
- pianka,
- domowy żel z siemienia lnianego.
Tego typu preparat najlepiej rozprowadzić na włosach po zmyciu odżywki, a przed odsączeniem z włosów nadmiaru wody. Zaaplikuj preparat na swoje dłonie i rozprowadź na długości włosów, ugniatając przy tym mokre pasma. Odsączysz w ten sposób nadmiar wody i równomiernie rozprowadzisz stylizator.

Jak suszyć loki?
Ogromny wpływ na finalny wygląd Twojej fryzury ma również sposób suszenia włosów. To właśnie suszenie warto połączyć z wydobywaniem skrętu. Możesz to osiągnąć poprzez:
- ugniecenie loków bawełnianą koszulką i pozostawienie to naturalnego wyschnięcia,
- suszenie włosów dyfuzorem (pamiętaj o termoochronie lub chłodnym nawiewie),
- nakręcanie włosów na palce (metoda finger coils),
- wspomożenie się papilotami lub wałkami.
Pamiętaj o tym, aby wysuszonych włosów kręconych nie czesać na sucho! Jeśli kolejnego dnia fryzura nie wygląda tak efektownie, a loki są odgniecione i sprawiają wrażenie połamanych, spróbuj je zwilżyć i ułożyć na nowo. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak poradzić sobie z niesfornymi i puszącymi się kręciołkami. Powodzenia!