Jaki peeling wybrać? Opowiemy o rodzajach, właściwościach i sposobach stosowania.
jaki-peeling-wybrac-1

Jaki peeling wybrać? Opowiemy o rodzajach, właściwościach i sposobach stosowania.

Dobrze dobrany peeling to kosmetyk niezbędny w naszej rutynie pielęgnacyjnej. Dzisiaj przybliżymy Ci rodzaje peelingów, a także podpowiemy, który z nich okaże się najlepszym wyborem przy każdym rodzaju cery. Zapraszamy do lektury!



Czy peeling jest potrzebny?

Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej tak. To kosmetyk, po który warto sięgać w swojej pielęgnacji, aby zapewnić skórze gładkość, blask i odświeżenie. Dzięki peelingowi jesteśmy w stanie złuszczyć naskórek i zadbać tym samym o dobrą kondycję skóry twarzy i ciała. Ważny jest jednak dobór odpowiedniego preparatu – zbyt mocny może prowadzić do podrażnień i nadprodukcji sebum.



Rodzaje peelingów dostępne na rynku:



       peeling mechaniczny (zawierający drobinki ścierające),

       peeling enzymatyczny (bazujący na enzymach, rozpuszczających martwy naskórek),

       peeling gommage (na bazie mikrodrobin złuszczających oraz roślinnych enzymów),

       peeling chemiczny (głównie kwasowy),

       peeling ziołowy (doprowadzenie do przekrwienia skóry, kontrolowanego stanu zapalnego i w efekcie złuszczenia naskórka).



W domowej rutynie pielęgnacyjnej najlepiej sprawdzają się peelingi mechaniczne, enzymatyczne i gommage. Peeling ziołowy najczęściej przeprowadzany jest w salonach kosmetycznych i wymaga specjalnej pielęgnacji przez kilka dni po zabiegu. Mimo sporej inwazyjności cieszy się jednak sporą popularnością – zapewnia spłycenie i wygładzenie zmarszczek, a także wygładzenie blizn potrądzikowych.



jaki-peeling-wybrac-4



Co daje peeling mechaniczny?

Peeling mechaniczny, czyli tzw. scrub to najpopularniejszy rodzaj tego typu kosmetyków na rynku. Preparat zawierający ścierające drobinki świetnie sprawdza się w pielęgnacji ciała – regularnie stosowany poprawia ukrwienie skóry, zapewnia jędrność i walkę z bliznami. Warto wykonywać go ok. 1-2 razy w tygodniu – zbyt częste stosowanie może doprowadzić do uszkodzeń naskórka i zaburzenia bariery hydrolipidowej. Używając regularnie peelingu mechanicznego, warto dać skórze czas na regenerację.



Peeling mechaniczny można podzielić na dwie kategorie: gruboziarnisty i drobnoziarnisty. Pierwszy z nich będzie dobrym wyborem w pielęgnacji cery tłustej. Zapewni dogłębne oczyszczenie, a duże drobinki pozytywnie wpłyną na zmniejszenie wydzielania sebum. Posiadacze cery mieszanej i normalnej powinni z kolei sięgnąć po drobnoziarnisty scrub. Warto jednak pamiętać, że peelingi mechaniczne nie są dla każdego. Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień powinna zrezygnować z tego typu intensywnych preparatów.



jaki-peeling-wybrac-2



Na czym polega peeling enzymatyczny?

Peelingi enzymatyczne świetnie sprawdzają się przy cerze delikatnej. Za złuszczanie  odpowiedzialne są w nich enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek. Ich działanie jest równie skuteczne, co mechanicznego scrubu. Nie zawierają jednak ścierających drobinek, których skóra wielu osób nie toleruje. Po tego typu zabieg warto sięgnąć 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry.



Peelingi enzymatyczne świetnie sprawdzają się również do oczyszczenia skóry głowy z nadmiaru łoju i zanieczyszczeń. Poprawiają ukrwienie skóry głowy i regulują pracę gruczołów łojowych. Mogą więc okazać się skutecznym sposobem na walkę z przetłuszczającym się skalpem i zahamować wypadanie włosów.



jaki-peeling-wybrac-5



Co daje peeling chemiczny?

Peeling chemiczny od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością. Wszystko dlatego, że zapewnia kompleksowe działanie. Nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale dzięki specjalnym związkom chemicznym stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu jest szczególnie polecany osobom borykającym się z trądzikiem, a także bliznami potrądzikowymi i przebarwieniami. Warto jednak pamiętać o tym, że ostrych stanów zapalnych nie powinno się leczyć na własną rękę – w takich przypadkach wskazana jest konsultacja z dermatologiem.



Najczęstszymi składnikami peelingów mechanicznych są kwasy działające na powierzchni skóry:

 

       kwas glikolowy,

       kwas migdałowy,

       kwas mlekowy.



Do głębszych warstw skóry dotrze z kolei kwas salicylowy, a także mieszaniny. Ze względu na inwazyjne działanie peelingu chemicznego, dobrym wyborem będzie wykonywanie go w gabinecie kosmetycznym, gdzie dawka i skład peelingu zostaną dobrane indywidualnie do potrzeb skóry.



jaki-peeling-wybrac-3



Wykonując peelingi w domu, warto obserwować zachowanie swojej skóry. Może okazać się, że nasze zabiegi pielęgnacyjne mogą przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie swojej przygody ze złuszczaniem naskórka z pomocą preparatów łagodnych i obserwacja: jeśli zauważysz na swojej skórze zaczerwienienia lub poczujesz pieczenie, może okazać się, że wybrany przez Ciebie kosmetyk jest zbyt mocny do Twojej skóry. Warto wtedy odczekać minimum 1 tydzień do kolejnego zabiegu i skrócić czas trzymania kosmetyku na skórze.





AA Vegan enzymatyczny peeling do twarzy 75 ml

Cena 15,49 zł

Każdą recepturę z serii AA Vegan certyfikowała Fundacja VIVA!, będąca jedną z najbardziej uznanych organizacji działających na rzecz zwierząt. Naturalne enzymy owocowe zamknięte w recepturze peelingu skutecznie usuwają nagromadzone zanieczyszczenia pozostawiając skórę doskonale oczyszczoną i miękką.