Jak dbać o skórę głowy? Porozmawiajmy o właściwej pielęgnacji.
jak-suszuc-wlosy-po-umyciu-1

Jak dbać o skórę głowy? Porozmawiajmy o właściwej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry głowy wciąż sprawia wielu osobom problem, a przecież to właśnie od niej zależy kondycja, tempo przyrostu i gęstość naszych włosów. Jak dbać o skalp? Na jakie zabiegi pielęgnacyjne warto postawić, a czego lepiej unikać? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!



Jaki szampon wybrać?

Podstawą dobrze skomponowanej pielęgnacji skóry głowy jest oczywiście szampon. Wiele osób wciąż dobiera ten kosmetyk z myślą o kondycji włosów na długości. Warto jednak mieć na uwadze, że ma być to preparat służący wyłącznie dobremu oczyszczeniu skóry głowy. To na niej spieniamy i rozprowadzamy kosmetyk. Pasma natomiast powinny zostać umyte powstałą pianą, podczas spłukiwania kosmetyku ze skóry. Unikajmy szorowania i mocnego wmasowywania szamponu we włosy – taki zbieg może je łatwo uszkodzić.



Jeśli posiadasz delikatną i wrażliwą skórę głowy, dobrym wyborem będzie szampon o łagodnych składnikach myjących. Unikaj więc w codziennej pielęgnacji takich pozycji w składzie jak SLS, czy SLES. Mocny szampon z takimi spieniaczami możesz stosować dla dokładniejszego oczyszczenia skóry głowy z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń np. 1 na dwa tygodnie. W przypadku szczególnie wrażliwej skóry głowy być może konieczna okaże się całkowita rezygnacja z szamponu (na rynku znajdziemy wiele odżywek, które świetnie odnajdują się w roli myjącej) lub rozcieńczanie i spienianie kosmetyku w wodzie przed naniesieniem preparatu na skórę.



Co daje peeling skóry głowy?

Peeling skóry głowy to zabieg pielęgnacyjny, po który powinien sięgać każdy. Odpowiada on za dokładne oczyszczenie głowy z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i martwego naskórka. To obowiązkowa pozycja u osób borykających się z nadmiernym przetłuszczaniem i łupieżem. Pamiętajmy jednak, że skóra głowy jest bardzo delikatną strefą naszego ciała. Lepiej unikać przy niej mocnych peelingów mechanicznych. Dobrym wyborem będą natomiast:



       peelingi enzymatyczne (gotowe preparaty dedykowane do skóry głowy, które możemy znaleźć na sklepowych półkach),

       delikatne peelingi z glinki białej lub zielonej,

       peelingi z użyciem cassii.



W przypadku preparatów przygotowywanych samodzielnie w domu możesz wymieszać glinkę lub cassię z łyżką odżywki lub maski. Taka mieszanka łatwo rozprowadzi się na skórze i zapewni łagodne oczyszczenie skalpu. Pamiętaj jednak, aby zdecydować się na lekką odżywkę bez silikonów w składzie. To składniki działające na skórę jak film – naniesione na włosy zabezpieczają je przed uszkodzeniami mechanicznymi i dociążają. Na skórze mogą jednak utrudniać cyrkulację powietrza, prowadząc do szybszego przetłuszczania, a nawet wypadania włosów.



jak-suszuc-wlosy-po-umyciu-2



Co daje wcierka do włosów?

Wcierki są preparatami bogatymi w składniki aktywne, wnikające w głąb naszej skóry. Stosowane regularnie mogą działać na nią:

       normalizująco,

       łagodząco i kojąco,

       pobudzać krążenie krwi i wzmacniać cebulki włosów,

       przyspieszać porost i zwiększać zagęszczenie włosów.

Sięgając po dobrze dobrane do naszych potrzeb wcierki, możemy nie tylko sprawić, że nasze włosy staną się mocniejsze i dogłębnie odżywione. Takie zabiegi mogą również rozwiązać problemy zbyt mocnego przetłuszczania i nadprodukcji łoju, czy przesuszania skóry, prowadzącego do powstawania łupieżu.



Masaż skóry głowy i jego znaczenie

Nie bez znaczenia jest oczywiście masaż skóry głowy. To zabieg świetnie działający w połączeniu z wcierkami. Te mogą mieć postać olejku, płynu w atomizerze, czy ampułki. Preparat należy dobrze rozprowadzić na skórze i najlepiej zrobić to właśnie w połączeniu z masażem. Tutaj podobnie jak w przypadku mycia włosów, należy unikać zbyt mocnego tarcia i szorowania. Masaż dobrze przeprowadzić, przyciskając palce lekko do skóry i wykonując okrężne ruchy. Następnie należy oderwać palce od skóry i rozmasować miejsce obok.

Dla zwiększenia efektu nanoszonego na skórę preparatu niektórzy decydują się na wykonywanie masażu głową w dół. Ułatwiają sobie w ten sposób dostęp do każdego zakamarka skóry, a także wzmacniają mikrokrążenie.



jak-suszuc-wlosy-po-umyciu-3



Jak suszyć włosy po umyciu?

Ważne dla kondycji naszej skóry jest również odpowiednie jej suszenie. Należy zwrócić tutaj uwagę zwłaszcza na trzymanie ręcznika na włosach po ich umyciu. Jeśli Twoje włosy wymagają odsączenia, turban zaleca się nosić nie dłużej niż 5 minut. Wilgoć z włosów zaczyna odparowywać, tworząc własny mikroklimat pod ręcznikiem. Łatwo tutaj o doprowadzenie do nadmiernej nadprodukcji sebum i przyspieszenie przetłuszczania się skóry głowy.



jak-suszuc-wlosy-po-umyciu-4



W przypadku używania suszarki pamiętajmy, że nasza skóra nie lubi przegrzania. Najlepszy dla niej jest nawiew o średniej temperaturze. Wilgotne środowisko to także doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i drożdżaków. Jeśli borykasz się z łuszczycą lub łojotokowym zapaleniem skóry, warto zdecydować się na łagodne suszenie włosów po każdym myciu.







Dikson Argabeta szampon do włosów Detox 250ml

Cena podstawowa 33,99 zł -30% Cena 23,79 zł

Główne działanie szamponu Detox to głębokie oczyszczanie poprzez mycie, uzyskiwane dzięki silnym właściwościom absorpcyjnym węgla roślinnego (działanie detoksykacyjne), dzięki czemu włosy i skóra głowy pozbawiane są zanieczyszczeń i pozostałości po innych środkach. Olejki lawendowy i ylang ylang działają kojąco na skórę głowy i wzmacniają włosy nadając...