Czego nie powinny zawierać kosmetyki naturalne?
czego-nie-powinny-zawierac-kosmetyki

Czego nie powinny zawierać kosmetyki naturalne?

Odwiedzając drogerie, wciąż możemy spotkać na sklepowych półkach szereg kosmetyków z etykietką „bio” i „eko”, które posiadają w swoim składzie substancje potencjalnie szkodliwe dla naszej skóry. Jakich składników unikać, przeglądając INCI? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!



czego-nie-powinny-zawierac-kosmetyki-naturalne



Szkodliwe składniki w kosmetykach – na co zwrócić uwagę?

Coraz większy procent Klientów decyduje się na dokonywanie świadomych zakupów – również w branży kosmetycznej! Początki mogą być jednak trudne. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na unikanie szkodliwych substancji podczas zakupów jest sporządzenie krótkiej listy składników mogących powodować podrażnienie oraz alergie skórne. Co powinno znaleźć się na takiej liście?



Oto kilka konserwantów, które nie powinny znaleźć się w INCI kosmetyków naturalnych, organicznych i ekologicznych:

  • Disodium EDTA,
  • Methylchloroisothiazolinone,
  • Methylisothiazolinone,
  • Tetrasodium EDTA,
  • Cetylpyridinium Chloride.

Warto jednak pamiętać o tym, że konserwanty w kosmetykach są niezbędne! Chronią one preparaty przed rozwojem bakterii, pleśni i grzybów. Warto więc decydować się na kosmetyki posiadające w składzie:

  • Sodium Benzoate,
  • Potasium Sorbate,
  • Dehydroacetic Acid.

Są to substancje bezpieczne w kontakcie ze skórą, które stosowane są w certyfikowanych kosmetykach naturalnych.



czego-nie-powinny-zawierac-kosmetyki-naturalne-3



Czy parafina w kosmetykach jest szkodliwa?

Jednym ze składników, których warto unikać w kosmetykach, jest parafina. Choć nie działa na skórę drażniąco i nie może powodować alergii, wykazuje właściwości okluzyjne. Parafina tworzy na skórze nieprzepuszczalny film i utrudnia wymianę gazową, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jej szkodliwe działanie może być widoczne zwłaszcza przy cerze trądzikowej, która szczególnie narażona jest na rozwój bakterii.



Parafina może widnieć w składach kosmetyków pod kilkoma nazwami:

  • Paraffin Oil,
  • Synthetic Wax,
  • Parrafinum Liquidum,
  • Paraffin.

Ze względu na swoje właściwości jest częstym składnikiem pomadek ochronnych i maści. Zapobiega utracie wilgoci, wzmacniając tym samym działanie preparatu. Powinna być więc stosowana punktowo. Niestety często można spotkać ją w kremach do twarzy – te mogą powodować zapychanie się skóry i pogorszenie kondycji naszej cery. Podobne działanie mogą wykazywać oleje mineralne oraz składniki ropopochodne. Świetnymi zamiennikami dla tego składnika są natomiast oleje roślinne.



czego-nie-powinny-zawierac-kosmetyki-naturalne-4



Czy SLS jest szkodliwy?

SLS i SLES są składnikami, które możemy spotkać w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Pełnią one funkcje tzw. spieniaczy – odpowiadają za pienienie się produktu, co ułatwia rozprowadzanie preparatu. Zarówno Sodium Lauryl Sulfate, jak i Sodium Laureth Sulfate mogą okazać się drażniące przy regularnym stosowaniu w pielęgnacji skóry wrażliwej. Skutkami ich stosowania mogą okazać się swędzenie i pieczenie, widoczne przesuszenie, a także uczucie ściągnięcia skóry.



Posiadaczki i posiadacze skóry normalnej nie powinni jednak rezygnować z tych składników całkowicie. Szampony z mocnymi spieniaczami warto stosować raz na dwa tygodnie, ponieważ pozwalają one na dokładne oczyszczenie powierzchni skóry, przyczyniając się lepszej cyrkulacji powietrza i lepszego wchłaniania substancji odżywczych zawartych we wcierkach, olejkach i maskach.



czego-nie-powinny-zawierac-kosmetyki-naturalne-5



Silikony w kosmetykach – jaką pełnią funkcję?

Silikony wykazują podobne działanie do parafiny. Tworzą na powierzchni skóry i włosów film, który może utrudniać dotarcie składników odżywczych i witamin i wymianę gazową. Nie wszystkie silikony są jednak złe! Niektóre z nich można zaliczyć do substancji lotnych – oznacza to, że odparowują niedługo po zaaplikowaniu na skórę. Przykładami takich składników mogą być:

  • Cyclotetrasiloxane,
  • Cyclomethicone,
  • Cyclopentasiloxane.

Tego typu substancje pomagają rozprowadzić na skórze składniki aktywne, przyczyniając się do skuteczniejszego działania kosmetyku. Warto również pamiętać, że z silikonów nie warto rezygnować zwłaszcza przy pielęgnacji włosów. To doskonałe zabezpieczenie końcówek podatnych na uszkodzenia mechaniczne w ciągu dnia. Serum silikonowe powinno być więc ostatnim kosmetykiem zamykającym wykończenie fryzury.



Jak oznaczony jest alkohol w kosmetykach?

Alkohole pełnią w kosmetykach niezwykle ważną funkcję. Jednak podobnie jak w przypadku innych substancji, możemy podzielić je na te o łagodnym działaniu oraz te drażniące skórę. Substancjami, których lepiej się wystrzegać, są:

  • Alcohol Denat,
  • Isopropyl Alcohol,
  • Ethyl Alcohol,
  • Benzyl Alcohol.

Są jednak wyjątki. Tego typu składniki mogą dobrze sprawdzić się we wcierkach do skóry głowy – pomagają dotrzeć składnikom aktywnym do głębszych warstw naskórka, potęgując ich działanie. Stosowane na długości włosów mogą natomiast powodować przesuszenie.



Dikson Argabeta szampon regenerujący do włosów 500 ml

Cena 40,99 zł

Produkt z dodatkiem hydrolizowanych protein ryżu i soi (keratyna roślinna) jest idealny do włosów osłabionych i zniszczonych zabiegami z użyciem substancji chemicznych lub na skutek uszkodzeń mechanicznych. Substancje aktywne, które łatwo się wchłaniają, wspomagają proces regeneracji włosów i przywracania im zdrowego, naturalnego wyglądu.

Dikson Argabeta szampon do wszystkich rodzajów włosów...

Cena 39,99 zł

W Twoim rytuale pielęgnacyjnym znajduje się wyłącznie kosmetyk odpowiedzialny za dokładne oczyszczenie i odświeżenie pasm? Potrzebujesz produktu, który wyraźnie je wzmocni, zregeneruje i odbudowuje powstałe wcześniej uszkodzenia? Zadbaj o swoje pukle z arganowym szamponem do wszystkich rodzajów włosów do codziennego stosowania Dikson Argabeta Argan Daily...



AA Help Cera Atopowa krem-żel do mycia twarzy...

Cena 16,79 zł

Krem-żel do mycia twarzy stworzono z myślą o skórze nadwrażliwej, skłonnej do podrażnień, podatnej na przesuszanie i źle tolerującej typowe kosmetyki. Jego łagodna formuła została pozbawiona wszelkich substancji drażniących, barwników i kompozycji zapachowej, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej.