Dlaczego warto olejować włosy? Dowiedz się, jaki olej wybrać fbq('track', 'AddToCart', { content_ids: ['123'], // 'REQUIRED': array of product IDs content_type: 'product', // RECOMMENDED: Either product or product_group based on the content_ids or contents being passed. });
Dlaczego warto olejować włosy? Dowiedz się, jaki olej wybrać

Dlaczego warto olejować włosy? Dowiedz się, jaki olej wybrać

Włosy są martwą tkanką, którą stosunkowo trudno utrzymać w dobrej kondycji. Aby to zrobić, konieczne jest zachowanie w pielęgnacji dobrze wyważonych proporcji pomiędzy preparatami nawilżającymi, proteinowymi i emolientowymi. Do tych ostatnich możemy zaliczyć m.in. właśnie oleje. Jaką pełnią funkcję i dlaczego warto mieć je w swojej rutynie pielęgnacyjnej? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule!



Czy warto olejować włosy?

Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak! Oleje stosowane w regularnej pielęgnacji pozwalają w widoczny sposób poprawić kondycję włosów. Odpowiadają m.in. za:



  • ochronę włosa przed uszkodzeniami,
  • zatrzymanie nawilżenia wewnątrz włosów,
  • dociążają włosy i ograniczają puszenie,
  • nadają blasku i pogłębiają kolor.

To właśnie dlatego na rynku znajdziemy dzisiaj szereg preparatów zawierających olejki w składzie (maski, odżywki, szampony, oleokremy, a także gotowe mieszanki olejków). Wybór odpowiedniego preparatu nie jest prosty – nie wszystkie oleje sprawdzą się bowiem na naszych włosach równie dobrze. Wybór odpowiedniej pozycji warto dopasować do porowatości naszych włosów.



olejowanie 2



Czym olejować włosy?

Włosy dzielą się na wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. W branży kosmetycznej powstaje dzisiaj szereg preparatów dostosowanych do potrzeb każdego z tych typów. Do pierwszej grupy najczęściej możemy zaliczyć włosy kręcone i falowane, poddawane rozjaśnianiu, farbowaniu, a także włosy zniszczone licznymi zabiegami stylizacyjnymi. Włosy niskoporowate najczęściej są proste, dociążone i oporne na stylizację. Przypominają najczęściej prostą, gładką taflę.



Włosy wysokoporowate polubią się z olejami wielonienasyconymi. Będą to m.in.:

  • olej lniany,
  • olej konopny,
  • olej słonecznikowy,
  • olej z pestek dyni.

Do włosów niskoporowatych sprawdzą się oleje nasycone:

  • olej kokosowy,
  • masło shea,
  • masło kakaowe.

Jednonienasycone oleje do włosów średnioporowatych:

  • olej arganowy,
  • oliwa z oliwek,
  • olej sezamowy,
  • olej rzepakowy.

Jeśli nie wiesz, jaką porowatość włosów posiadasz, możesz wykonać test, który pomoże Ci ją poznać lub postawić na mix olejków. Tego typu mieszanki często sprawdzają się lepiej niż stosowanie pojedynczego oleju.



olejowanie 3



Jak nakładać olej na włosy?

Kiedy już dobierzesz olej dopasowany do potrzeb Twoich włosów, pora przejść do odpowiedniej metody aplikowania go na włosy. Sposobów na to jest wiele, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie eksperymentowanie z każdą z nich, aby znaleźć swoją ulubioną.



  1. Najprostszą metodą jest nakładanie oleju bezpośrednio na włosy – możemy to robić np. 1h przed myciem włosów. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością oleju nakładanego na włosy. Zbyt duża ilość może wymagać kilkukrotnego mycia szamponem. Jeśli olej nie chce schodzić z włosów, warto postawić na zemulgowanie go odżywką lub maską. Przed myciem włosów szamponem nałóż na nie odżywkę na 5 minut. Po jej zmyciu możesz przejść do właściwego mycia włosów.
  2. Kolejnym sposobem olejowania włosów jest nakładanie ulubionego oleju na podkład nawilżający, np. domowy żel z siemienia lnianego, żel aloesowy lub gotowy preparat nawilżający włosy. Olej pozwala na utrzymanie nawilżenia we włosie i chroni go przed utratą wilgoci, co jest szczególnie widoczne np. w deszczową pogodę.
  3. Jeśli mimo emulgowania olej schodzi z Twoich włosów stosunkowo ciężko, możesz spróbować dodawać kilka kropel ulubionego olejku do maski. Dokładnie wymieszany i zaaplikowany na włosy preparat nie obciąża tak włosów tak, jak samodzielnie nakładany olej. Jest również łatwiejszy do zmycia. Pamiętaj, aby mieszankę oleju z maską nakładać max. na 20 minut.
  4. Kilka kropel olejku możesz nałożyć na włosy bezpośrednio po umyciu włosów jako ostatni element pielęgnacji. Możesz to zrobić zarówno na włosy mokre, jak i wysuszone – tu wszystko zależy od tego, jaka metoda sprawdzi się u Ciebie najlepiej.



olejowanie 4



Jak często olejować włosy?

Tu wszystko uzależnione jest od Twoich potrzeb. Włosy zdrowe nie będą potrzebować olejowania w tak dużym stopniu, jak uszkodzone, czy przesuszone. Jeśli myjesz włosy codziennie lub co drugi dzień, śmiało możesz spróbować aplikować na nie olej 1-2 razy w tygodniu. Jeśli natomiast myjesz włosy 1 w tygodniu, na aplikację warto postawić przy każdym myciu.

Pamiętaj jednak, że częste stosowanie niektórych olejów może powodować przyciemnienie włosów. Jeśli zależy Ci na takim efekcie, możesz spróbować wprowadzić do swojej pielęgnacji indyjskie oleje: amla i brahmi, a także olej rycynowy, z pestek winogron, czy pestek dyni.







Garnier Botanic Therapy Maska do włosów Miód i Imbir 300 ml

Cena 16,99 zł

Marzysz o mocnych, lśniących i pełnych życia puklach? Niestety, Twoje często wyglądają na przemęczone – są przyklapnięte, pozbawione witalności i przeciążone. Na szczęście istnieje intensywnie rewitalizująca maska do włosów zmęczonych i cienkich Korzeń imbiru i miód Garnier Botanic Therapy Root & Honey Intensive Revitalizing Mask.

GLOV Bunny Ears opaska na uszy Grey

Cena podstawowa 39,00 zł -20% Cena 31,20 zł

Koniec z opadającymi kosmykami włosów podczas nakładania maseczki lub zmywania makijażu! Wybierz Glov Bunny Ears, czyli opaskę na uszy, która idealnie sprawdza się podczas codziennej pielęgnacji, a także atrakcyjnie wygląda.